MUST SEE This Week
  • 6... Coming Soon - The Youthees
  • 5... Coming Soon - Nutrition and Fitness Page
  • 4... Fri - Y1 Hockey Rankings Week 17
  • 3... Thurs - Top Weekly Wrestlers
  • 2... Weds - AYHL Week 18 Top Performers
  • 1... Weds - AYHL Week 18 Recaps
WinningWrestlersUpdate

Brute Empire Nationals Recap

(Youth1 Wrestling) - This past weekend, wresltlers from the Northeast competed in the Brute Empire Nationals at SUNY College in Brockport, NY. The two-day event featured some of the top youth wresltling talent in the region as wrestlers from the K to 8th grade competed for a title. New York Wrestling News breaks down the winners of each of the divisions below:

Numerous wrestlers flocked to the campus of SUNY Brockport this weekend for the two-day Brute Empire Nationals.

On Saturday, the individual tournaments took place, with over 60 brackets ranging from 43 pounds to the 285-pound high school division.  And for those who wanted more, Sunday provided a dual meet competition, with 14 squads fighting it out in the Kindergarten-8th grade group and another 10 squaring off at the high school level.

When all was said and done, it was Cobra Wrestling Academy that came out on top in the high school dual tournament and New Jersey’s A & B Core that captured the dual title in the youth division.NYWAYStates

Cobra won all five meets, with a team that offered quality wrestlers from top to bottom, including many who competed (and placed) in Albany in February.   In the championship contest against Superior Black, Cobra earned a 46-16 victory.

“Our team was strong across the whole lineup and got a lot of bonus points when the opportunities were there,” said Cobra Executive Director Keith Maute. “We didn’t have close duals, but we did have some great matches.”

Among the highlight bouts, according to Maute, were victories by Tito Colom over All-State lightweight Kelan McKenna and by Matt Booth over Trent Egenlauf, the number two seed at this year’s state tournament.  In addition, Maute mentioned a pair of wins by his team members over 2013 New York second place finishers (Kellen Devlin over Sean Peacock and Nathan Schwab over Rowdy Prior).  For the full list of Cobra grapplers, see the end of this article.

There were many winners in the individual action, but one name that came up quite a few times was “Kropman”.  That’s because the Penfield-based family boasted four first place finishes as well as a runner up showing.  Cooper, Max, Parker and Skylar Kropman all took gold, while Max (first at 70 pounds in Division 3) competed again in Division 4 at 73 pounds and grabbed silver there as well.

Another member of the Kropman clan was well represented at the event as well.  Scott Kropman, the father of all the previously mentioned wrestlers, is currently battling cancer.  In order to raise funds to help in this fight, t-shirts and hoodies that said “Empire Nationals Wrestling Tournament Strikes Back Against Cancer” sold prior to and during the event.

“Scott Kropman has always been a supporter of the Empire Nationals as well as a friend to all!” the event website said. “We are very appreciative of everything he has ever done for this tournament and mindful of everything he means to youth wrestling in our area. Scott is a loving husband and father of seven! He is a positive influence and an inspirational person.”

The Kropmans weren’t the only New York family to collect several awards.  Brothers Hector and Tito Colom both competed in two different divisions on Saturday.  Hector won the 105-pound bracket in Division 5 while taking third at the same weight in Division 4.  Meanwhile, Tito was second at 113 in Division 6 and third at 112 one Division down.  Also of note, Journeymen’s Michael Gonyea made the finals twice – grabbing top billing at 73 pounds in Division 4 while recording second at 78 pounds.

In addition, Division 6 featured 2013 New York state placers atop the podium at a number of weights, including Jonathan Haas (113), Bryan Lantry (120), Sean Peacock (126), Dan Reagan (145) and Sam Eagan (220).

For the top four finishers in the individual competition, see below (from KapWrestling):

Division I

43 Pounds
Darren Bailey (Thorobred, NY)
Ethan Illerbrun (Kane, PA)
Cooper Gronowski (Cobra, NY)
James Leuer (Lockport, NY)

48 Pounds
Jaden Crumpler (Power Cats, NY)
Ashton Seymour (Mike’s Garage Grapplers, NY)
Trey Kimball (Camden, NY)
Lucas Tirpak (Rock Solid, PA)

53 Pounds
Ashton Homan (Btw, OH)
Cole Murray (Mineral Wells, WV)
August Hibler (New Canaan, CT)
Ayden Woolston (Nt Sprawlers, NY)

60 Pounds
Julien Griffith (Palmer, OH)
Max Hermes (Edison, OH)
Jack Clough (Ihc Cavaliers, NY)
Jeremiah Russell (Team Erie Vipers, PA)

70 Pounds
Wesley Holley (Gilead Christian, NY)
Mason Maring (Westfield, NY)
Landon Kelly (Rrwc, PA)
Timothy Connolly (Olympic, NJ)

95 Pounds
Ethan Gallo (Underground, NY)
Kevin Daskavitz (Lockport, NY)
Aric Bloomquist (Jamestown, NY)
Troy Legault (Brockport, NY)

Division 2

50 Pounds
Nic Allison (Siglerville, PA)
Jaden Pepe (Rock Solid, PA)
Wesley Wydick (Mt. Vernon Killer Bees, OH)
Michael Santore (Journeymen, NY)

55 Pounds
Jake Craig (Mat Cats, ME)
Jacob Van Dee (Ragin Raisins, PA)
Chase Liardi (Long Beach Gladiators, NY)
Colin Bradshaw (Pin2Win, NY)

60 Pounds
Carson Alberti (Iroquois, NY)
Mark Botello (Smitty’s Barn, MA)
Maximilian Leete (Mercury Rising, MA)
Evan Maag (Rsw, PA)

65 Pounds
Peter Ruiz, (Northeast Elite, RI)
Nolan Fenton (Pa Rednecks, PA)
Andy Lucinski (Lockport, NY)
Nico Berlingeri (Olympic, NJ)

70 Pounds
Shawn Russell (Team Erie Vipers, PA)
Nick Fea (Goshen, NY)
Jacob Deguire (Journeymen, NY)
Ian Darling (Mercury Rising, MA)

75 Pounds
Blake Clayton (The Beast, NJ)
Paniro Johnson (Team Erie Vipers, PA)
Nicholas Fine (NE Elite, RI)
Ethan Sanderson (Titletown Fight Club, NY)

80 Pounds
Nicholas Crisp (Prescott, PA)
Jack Brantly (Olympic, NJ)
Justin Onello (Olympic, NJ)
Aydin Rix McElhinney (Southern Maine Trappers, ME)

90 Pounds
Cooper Kropman (Penfield, NY)
Jeffrey Crooks (Journeymen, NY)
Connor Haroutunian (Waldwick, NJ)
Michael Main (Fusion, NY)

100 Pounds
Hunter McKenna (Journeymen, NY)
Joseph Delgado (Jamestown, NY)

115 Pounds
Mason Lazorchak (Cannonball, NJ)

135 Pounds
Cael Black (Eisenhower, PA)
Mason Lazorchak (Cannonball, NJ)

Division 3

60 Pounds
Jacob Brumett (Ragin Raisins, PA)
Joe Scheeren (Journeymen, NY)
Luke Hoerle (Drill Masters, NJ)
Tyler Bartolomei (Cobra, NY)

65 Pounds
Myles Griffin (Mexico, NY)
CJ Composto (Apex, NJ)
JJ White (Rock Solid, PA)
Alijah Seymour (Mike’s Garage Grapplers, NY)

70 Pounds
Max Kropman (Penfield, NY)
Nicolas Botello (Smitty’s Barn, MA)
Nicholas Sabin (Lake Catholic, OH)
Hunter Adrian (Mercury Rising, MA)

75 Pounds
Nicholas Burgard (Conneaut Cougars, OH)
David Krokowski (Rock Solid, PA)
Jack Darling (Mercury Rising, MA)
Brock DelSignore (Journeymen, NY)

80 Pounds
Kyle Mosher (Long Beach Gladiators, NY)
Noah Castillo (Drill Masters, NJ)
Caleb Dowling (Juniata, PA)
Justin McDougald (Cobra, NY)

85 Pounds
David Berkovich (Long Beach Gladiators, NY)
Jimmy Kramer (Warren, PA)
Noah Strout (Smitty’s Barn, NH)
Cole Hivnor (Lake Catholic, OH)

90 Pounds
Benny Baker (Rock Solid, NY)
Warren McDougald (Cobra, NY)
Ed Scott (Dubois, PA)
Willie McDougald (Power Cats, NY)

100 Pounds
Dempsey Carroll (Copenhagen, NY)
Anthony Hinson (Roughneck, PA)
Tyler Kellison (Vvs, NY)
Joseph Koplow (Lake Catholic, OH)

110 Pounds
Carter Starocci (Team Erie Vipers, PA)
David Cumberledge (Ashtabula, OH)
Harrison Shapiro (Mercury Rising)
Gabriel Onorato (Raw 241, NJ)

135 Pounds
Drew Butera (Lake Catholic, OH)
Colby Johnson (Vvs, NY)
Shaine Luzietti (Newtown, CT)
Cael Black (Midget)

Division 4

73 Pounds
Michael Gonyea (Journeymen, NY)
Max Kropman (Penfield, NY)
Matthew Mustakis (Long Beach Gladiators, NY)
Evan Lesher (G2, NY)

78 Pounds
Sam Bacon (Ragin Raisins, PA)
Michael Gonyea (Journeymen, NY)
Owen Kissell (Viper Garage, NY)
Sam Baker (Cobra, NY)

83 Pounds
Dillan Palaszewski (Journeymen, NY)
Cole Rhone (Benton, PA)
Joe Klock (Benton, PA)
Sam Sallot (Ragin Raisins, PA)

90 Pounds
AJ Burkhart (Superior, NY)
Sebastian Comejo (Drill Masters, NJ)
Jonathan Gomez (Long Beach Gladiators, NY)
Cody Craig (Mat Cats, ME)

95 Pounds
Jacori Teemer (Long Beach Gladiators, NY)
Matthew Cabezas (Smitty’s Barn, MA)
Colton Babcock (Benton, PA)
Farouq Muhammed (Shaker, OH)

100 Pounds
Devon Briton (Rsw, PA)
Creighton Edsell (Wyalusing, PA)
Connor McGonagle (Smitty’s Barn, ME)
Matthew Maquet (Long Beach Gladiators, NY)

105 Pounds
Wade Unger (Olympic, NJ)
Shayne McCann (Smitty’s Barn, NH)
Hector Colom (Scorpion Cobra, NY)
Luke Wymer (Akron, OH)

115 Pounds
Mike Stuart (Rock Solid, PA)
Anthony Martoccio (Drill Masters, PA)
Carnell Andrews (Coldsteel, PA)
Philip Conigliaro (Smitty’s Barn, MA)

125 Pounds
Joshua McKenzie (Triumph, NJ)
Chris Barker (Fairport, NY)
Tyler Barnes (Journeymen, NY)
Kevin Ciresa (Apex, NJ)

135 Pounds
Joseph Giorlando (Long Beach Gladiators, NY)
Blake Aina (Brockport, NY)
Danny Contino (Marcaurele, CT)
Jacob W (Spencerport, NY)

150 Pounds
Frankie Gissendanner (G2, NY)
Gavin Hoffman (Rock Solid, PA)
Anthony Walters (Young Guns, PA)
Ryan Fredette (Cummings Compound, ME)

175 Pounds
Jerry Ogurkis (Dallas, PA)
Calvin Hayford (Winooski, VT)
David Clayton (The Beast, NJ)
Dominic Salerno (Thorobred, NY)

230 Pounds
Nick Jones (Cobra, NY)

Division 5

98 Pounds
Kelan McKenna (Superior, NY)
Troy Keller (Cobra, NY)
Derek St. James (G2, NY)
Dylan Arena (Cobra, NY)

105 Pounds
Hector Colom (Scorpion Cobra, NY)
Vincent Falvo (Nwaa, NY)
Eli Yoho (Akron, OH)
Kaleb Pascoe (Spencerport, NY)

112 Pounds
Jimmy Hoffman (Rock Solid, PA)
Ta’ Nauz Gregory (Ragin Raisins, PA)
Tito Colom (Scorpion Cobra, NY)
Isaac Yoho (Akron, OH)

120 Pounds
Peter Delgallo (Mtn Valley, ME)
Tyler Craig (Mat Cats, ME)
Logan Gray (Ragin Raisins, PA)
Mitchell Shambo (Mexico, NY)

125 Pounds
Zack Barker (Fairport, NY)
Brian Earlston (Drill Masters, PA)
Brandon Saline (CC, PA)
Austin Coleman (Excelsior United, NY)

130 Pounds
Julian Sirois (Cummings Compound, ME)
Joseph Koontz (Awc, OH)
James Arao (Titan Worldwide, NY)
Paul Bavisotto (Ken West, NY)

135 Pounds
Cody McGregor (Cobra, NY)
Freddy Eckles (Cobra, NY)
Collin Edsell (Wyalusing, PA)
Alex Herringshaw (Vvs, NY)

140 Pounds
Matt Kloc (Cobra, NY)
Jakob Coad (Kenmore West, NY)
Julian Korfine (Finger Lakes, NY)
Connor Dowe (Brockport, NY)

145 Pounds
AJ Aeberli (Olympic, NY)
Nicholas Konovalchik (Mercury Rising, MA)
Corey Farrell (Knights, NY)
Matt Judge (Valley View, PA)

152 Pounds
Jason Hoffman (Journeymen, NY)
Avery Dinardi (Sepa, NJ)
Matt Azzano (Wayne, NY)
Jack Collins (NE Elite, RI)

160 Pounds
Nathan Schwab (Cobra, NY)
Trevor Allard (Mexico, NY)
Ethan Pansa (Mohawk, NY)

171 Pounds
Sonny McPherson (Indian River, NY)
Michael Hughes (Ragin Raisins, PA)
James Geiger (Dallas, PA)
Kameron Miller (Prescott, NY)

189 Pounds
Tyler Hall (NYSS, NY)
Michael Daskavitz (Lockport, NY)
Noah Siesto (Webster Schroeder, NY)

250 Pounds
Austin Slocum (Ragin Raisins, PA)
Lucas Silvis (Goldforce, NY)
Hayden Ricci (East Rochester, NY)
Nick Jones (Cobra, NY)

By: NewYorkWrestlingNews.com


For the most up-to-date youth wrestling news'LIKE' Youth1 Wrestling on Facebook!
Follow us on Twitter too: @Youth1Wrestling



 

You might also be interested in:



Youth1.com

“Celebrating the Best of Youth Sports”
2013: Year of the Girl




Get insider access! To read the rest of this article & other premium content,

please click on one of the Press Pass Options below.

PressPassFall 1 Year Membership6 Month MembershipMonthly Membership30 Day FREE Trial
Have a PRESS PASS? Sign in Below!

Event Name Date Sport Location State Event Type
SuperSeries Atlanta Super99 Series January 24, 2014 Hockey Duluth GA Tournament
SuperSeries Dallas Super02 Series January 24, 2014 Hockey Irving TX Tournament
SuperSeries Pittsburgh Super99 Series January 24, 2014 Hockey Moon PA Tournament
The Philadelphia School: Friday Advanced Training January 24, 2014 Basketball Philadelphia PA Clinic
2014 Bulldog Father & Son Baseball Winter Camp January 25, 2014 Baseball Starkville MS Camp
I-5 Shootout January 25, 2014 Basketball Vancouver WA Tournament
Ferris State University Individual Softball Camp January 25, 2014 Softball Big Rapids MI Camp
Wisconsin Badger Softball Winter Camps January 25, 2014 Softball Madison WI Camp
Wittenberg University Tiger Hitting Camp January 26, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Wittenberg University Tiger Pitching Camp January 26, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Wittenberg University Tiger Catching Camp January 26, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Buena Vista University Baseball Winter Youth Clinic January 26, 2014 Baseball Storm Lake IA Clinic
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training January 26, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
Purler Wrestling Christmas Break Scoring Camps January 26, 2014 Wrestling Joplin MO Camp
Purler Wrestling Christmas Break Scoring Camps January 26, 2014 Wrestling Wichita KS Camp
SuperSeries Indianapolis Super2K Series January 31, 2014 Hockey Fishers IN Tournament
The Steel City Tournament Series: Steel City Cup January 31, 2014 Hockey Pittsburgh PA Tournament
Great Lakes Tournament Series: The Great Lakes Cup January 31, 2014 Hockey Holland MI Tournament
Ferris State University Individual Softball Camp February 01, 2014 Softball Big Rapids MI Camp
Wittenberg University Tiger Catching Camp February 02, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Wittenberg University Tiger Pitching Camp February 02, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Wittenberg University Tiger Hitting Camp February 02, 2014 Baseball Springfield OH Camp
Lehigh Wrestling 2013-14 Mountain Hawk Youth Clinic February 08, 2014 Wrestling Bethlehem PA Clinic
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training February 09, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
Presidents Day Weekend One Day Shootout February 14, 2014 Basketball Gladstone NJ Tournament
Congressional Cup Tournament Series: Congressional Cup February 14, 2014 Hockey Washington DC Tournament
SuperSeries Minnesota Super99 Series February 14, 2014 Hockey Fairbault MN Tournament
SuperSeries Saginaw Super2K Series February 14, 2014 Hockey Sagniaw MI Tournament
SuperSeries Hershey Super2K Series February 14, 2014 Hockey Hershey PA Tournament
SuperSeries Atlanta Super2K Series February 14, 2014 Hockey Duluth GA Tournament
SuperSeries New Jersey Super02 Series February 14, 2014 Hockey Morristown NJ Tournament
SuperSeries Wooster Super03 Series February 14, 2014 Hockey Wooster OH Tournament
SuperSeries New Jersey Super03 Series February 14, 2014 Hockey Morristown NJ Tournament
President's Day Championships February 15, 2014 Basketball Portland OR Tournament
Great Lakes Tournament Series: Great Lakes Presidents Cup February 15, 2014 Hockey Holland MI Tournament
Liberty Cup Tournament Series: Philadelphia Presidential Power-Play February 15, 2014 Hockey Philadelphia PA Tournament
Empire State Tournament Series: Rochester Presidential Power-Play February 15, 2014 Hockey Rochester NY Tournament
Chicago Cup Tournament Series: Chicago Presidents Cup February 15, 2014 Hockey Chicago IL Tournament
Hemby Cup Tournament Series: The Hemby Cup February 15, 2014 Hockey Charlotte NC Tournament
The Steel City Tournament Series: Pittsburgh Presidents Cup February 15, 2014 Hockey Pittsburgh PA Tournament
Hoosier Cup Tournament Series: Fort Wayne Presidents Cup February 15, 2014 Hockey Fort Wayne IN Tournament
The Music City Tournament Series: Nashville Presidents Cup February 15, 2014 Hockey Nashville TN Tournament
Presidents Day Weekend One Day Shootout February 16, 2014 Basketball Gladstone NJ Tournament
Buena Vista University Softball Clinic February 16, 2014 Softball Storm Lake IA Clinic
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training February 16, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
President's Day Challenge February 17, 2014 Softball New Brighton MN Tournament
Hooperstown Liberty Cup February 22, 2014 Basketball Hillsboro OR Tournament
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training February 23, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
Great Lakes Tournament Series: Great Lakes Spring Classic I February 28, 2014 Hockey Holland MI Tournament
SuperSeries Des Moines Super2K Series February 28, 2014 Hockey Urbandale IA Tournament
SuperSeries Des Moines Super03 Series February 28, 2014 Hockey Urbandale IA Tournament
SuperSeries Rochester Super03 Series February 28, 2014 Hockey Rochester NY Tournament
SuperSeries Des Moines Super04 Series February 28, 2014 Hockey Urbandale IA Tournament
Chico State Women's Soccer ID Prospect Camp March 01, 2014 Soccer Chico CA Camp
Junior NW Shootout (Boys) March 01, 2014 Basketball Portland OR Tournament
Junior NW Shootout (Girls) March 01, 2014 Basketball Portland OR Tournament
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training March 02, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
SuperSeries Dallas Super2K Series March 07, 2014 Hockey Irving TX Tournament
Empire State Tournament Series: Rochester Rumble March 07, 2014 Hockey Rochester NY Tournament
Liberty Cup Tournament Series: Liberty Cup Spring Classic March 07, 2014 Hockey Philadelphia PA Tournament
Great Lakes Tournament Series: Great Lakes Spring Classic II March 07, 2014 Hockey Holland MI Tournament
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training March 09, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
Hemby Cup Tournament Series: The Hemby Cup Spring Classic March 14, 2014 Hockey Charlotte NC Tournament
Congressional Cup Tournament Series: Congressional Spring Classic March 14, 2014 Hockey Washington DC Tournament
Players Only Inc. 7th Annual Youth Spring Training March 16, 2014 Baseball Eden Prairie MN Camp
Smith College Children's Swimming & Diving Lessons March 28, 2014 Swimming Northampton MA Clinic
San Diego Sol Spring Camp April 02, 2014 Basketball San Diego CA Camp
The Philadelphia School: Friday Advanced Training April 04, 2014 Basketball Philadelphia PA Clinic
Chicago Cup Tournament Series: Chicago Spring Classic April 25, 2014 Hockey Chicago IL Tournament
Smith College Field Hockey Shoot and Save Clinic April 26, 2014 Field Hockey Northampton MA Clinic
Smith College Field Hockey 7v7 Tournament April 27, 2014 Field Hockey Northampton MA Tournament
Chicago Cup Tournament Series: Seven Bridges Spring Classic May 16, 2014 Hockey Chicago IL Tournament
2014 Auburn Swim Camps I June 01, 2014 Swimming Auburn AL Camp
2014 Auburn Swim Camps II June 08, 2014 Swimming Auburn AL Camp
Auburn Elite Gymnastics Camps June 08, 2014 Gymnastics Auburn AL Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 1 June 08, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
Auburn Tiger Golf Camp June 09, 2014 Golf Auburn AL Camp
2014 Cincinnati Soccer Academy Summer Half-Day Camp I June 09, 2014 Soccer Cincinnati OH Camp
2014 Cincinnati Soccer Academy Summer Day Camp I June 09, 2014 Soccer Cincinnati OH Camp
Auburn Gymnastics Day Camp June 12, 2014 Gymnastics Auburn AL Camp
2014 SlumpBuster Session 1 and Omaha NIT June 12, 2014 Baseball Omaha NE Tournament
2014 Auburn Swim Camps III June 15, 2014 Swimming Auburn AL Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 2 June 15, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
2014 SlumpBuster Session 2 June 16, 2014 Baseball Omaha NE Tournament
2014 SlumpBuster Session 3 June 19, 2014 Baseball Omaha NE Tournament
2014 Auburn Swim Camps IV June 22, 2014 Swimming Auburn AL Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 3 June 22, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
Ferris State University Hockey Camps Week 1 June 22, 2014 Hockey Big Rapids MI Camp
Oregon State Men's Baseball 2014 Individual Camp June 23, 2014 Basketball Corvallis OR Camp
2014 SlumpBuster Session 4 June 24, 2014 Baseball Omaha NE Tournament
Buckeye Baseball Blockbuster Event 4 June 29, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
Camp All Star June 29, 2014 Basketball Readfield ME Camp
Ferris State University Hockey Camps Week 2 June 29, 2014 Hockey Big Rapids MI Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 5 July 06, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
Ferris State University Hockey Camps Week 3 July 06, 2014 Hockey Big Rapids MI Camp
2014 Cincinnati Soccer Academy Summer Half-Day Camp II July 07, 2014 Soccer Cincinnati OH Camp
2014 Cincinnati Soccer Academy Summer Day Camp II July 07, 2014 Soccer Cincinnati OH Camp
Oregon State Volleyball Specialized Skills 1 July 11, 2014 Volleyball Corvallis OR Camp
Oregon State Volleyball Specialized Skills 2 July 12, 2014 Volleyball Corvallis OR Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 6 July 13, 2014 Baseball Sandusky OH Tournament
Camp All Star July 13, 2014 Basketball Readfield ME Camp
San Diego Sol Summer Camp July 14, 2014 Basketball San Diego CA Camp
Oregon State Volleyball Commuter All Skills Camp July 15, 2014 Volleyball Corvallis OR Camp
Oregon State Volleyball Overnight All Skills Camp July 18, 2014 Volleyball Corvallis OR Camp
Oregon State Volleyball Serving Camp July 18, 2014 Volleyball Corvallis OR Camp
Camp All Star July 20, 2014 Basketball Readfield ME Camp
Buckeye Baseball Blockbuster Event 7 July 20, 2014 Hockey Sandusky OH Tournament
Camp All Star July 27, 2014 Basketball Readfield ME Camp
Oregon State Men's Baseball 2014 Individual Camp August 04, 2014 Basketball Corvallis OR Camp
San Diego Sol Summer Camp August 11, 2014 Basketball San Diego CA Camp
San Diego Sol Carlsbad Camp August 19, 2014 Basketball Carlsbad CA Camp